Kolorowe ptaki, szelest skrzydeł i cisza rezerwatu
W tej przepięknie ilustrowanej grze uczestnicy rozwijają własne rezerwaty, które są ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa. Każdy kolejny okaz stanowi szansę na wzbogacenie naszej kolekcji, a także rozwój rezerwatu i realizację celów.
Na czym poleca rozgrywka w Na Skrzydłach?
Podczas zabawy każdy z graczy będzie rozwijał swój własny rezerwat poprzez wykładanie na specjalną planszę kart ptaków. Gra składa się z następujących po sobie tur. Aby wykonać jedną z dostępnych akcji, należy umieścić kostkę akcji w odpowiednim miejscu swojej planszy. Z każdą rundą (a będzie ich cztery), gracze będą mieli coraz mniej akcji do wykorzystania, ale ich efekty będą bardziej rozbudowane. Na samym początku gra będzie szła szybciej, jednak w miarę krystalizowania się strategii, poszczególne tury mogą zajmować coraz więcej czasu.
Każdorazowo gracz może wybierać z czterech rodzajów akcji:
- Po opłaceniu kosztu w pożywieniu i jajkach możemy zagrać ptaka z ręki i umieścić go we właściwym dla niego środowisku (w odpowiednim rzędzie).
- Zdobyć pożywienie według dostępnych w puli kości pożywienia.
- Złożyć jaja, tzn. pobrać jedno z zasobów i umieścić na karcie odpowiedniego ptaka.
- Dobrać karty ptaków.
Trzy ostatnie akcje powodują również aktywację zdolności ptaków w danym rzędzie, co oznacza, że możemy skorzystać z efektów opisanych na kartach poszczególnych ptaków.
Gdy wszyscy gracze wykorzystają swoje kości akcji, runda się kończy. Każdy z graczy odnotowuje swoje miejsce w realizacji celów. Na koniec gry punkty otrzymujemy za zagrane ptaki (każdy z nich ma własną wartość punktową), cele z planszy, karty bonusowe, jajka i pożywienie na kartach ptaków oraz dodatkowe karty.
Co takiego jest w tej grze, że jest tak popularna?
♦ Jednak Na skrzydłach to nie tylko wygląd! Dzięki temu, że karty wzajemnie na siebie wpływają, gra wymaga umiejętnego planowania, a przyjęte strategie wspaniale rozwijają się wraz z kolejnymi rundami. Ważna jest tutaj optymalizacja działań i równomierny rozwój, aby zdobyć jak najwięcej punktów.
♦ Plansze celów są dwustronne i oferują dwa poziomy rozgrywki: z mniejszym i większym stopniem rywalizacji, w zależności od tego, na co mamy w danej chwili ochotę.
♦ Mnogość i różnorodność gatunków ptaków występujących w grze sprawia, że przy dobrej zabawie poszerzamy również swoją zoologiczną wiedzę.
Koszulki na karty pasujące do gry Na Skrzydłach:
Standard American (196szt.)
Opis gry w serwisie BoardGameGeek.com
Film promocyjny w języku angielskim
Zawartość pudełka:
♦ wieża kości
♦ notes punktacji
♦ 170 kart ptaków
♦ 26 kart bonusowych
♦ 75 jaj
♦ 5 kości pożywienia
♦ 40 kostek akcji
♦ 103 żetony pożywienia
♦ 8 dwustronnych żetonów celów
♦ znacznik pierwszego gracza
♦ plastikowa tacka na karty
♦ plansza celów
♦ załącznik
♦ instrukcja
Liczba opinii: 3
Data dodania: 05 November 2022
Czasami mam problem z zaproponowaniem odpowiedniej gry, ale na hasło "Ptaki" wszyscy pozytywnie reagują i są chętni do gry. U mnie to ewenement. Kilka punktów ode mnie: 1- Grafiki są bardzo ładne. Taka mieszanka ilustracji z akwarelą. Do tego znany już mały element edukacyjny, a co najważniejsze - w trakcie jak ktoś móżdży to idealne do zabicia czasu by poczytać te ciekawostki :D 2- Ładnie, a nawet elegancko spięte mechaniki budowania silniczka, a także zarządzania kartami czy jajami jako "zasobami". W takiej ładnej i prostej grze dosyć ciężkie decyzje się podejmuje, a do tego wiemy ile zostało nam czasu. 3- Karty bonusowe, oraz główne cele, które wyznaczają nam cel. Uważam, że to bardzo dobry zabieg, bo niektórzy mogliby mieć problem w podjęciu decyzji i dojścia do tego "do czego mają dojść". Więc jest przyjazna mniej obeznanym graczom. 4- Losowość. Niektórym może to przeszkadzać, bo jest statystyka ile kart jest w talii i pod to ponoc jest zaprojektowane...no ja grałem tyle razy i mnie to nie obchodzi, bo gra daje fun i kilka elastycznych możliwości poradzenia sobie z tym problemem - tak jak każdy gracz. Warto mieć to na uwadze, że rozwiązuje się tu pewne problemy. Trzeba się liczyć z tym, że to gra, której musimy trochę rozegrać najlepiej jak nam los podał. 5- Gra jest prosta do nauczenia i szybko eslakuje w normalną grę, a nie " na próbę" 6- Łapię za instrukcję by pomiziać ten cudowny materiał, a nie poczytać. Tzn jak już umiem grać :D Polecam w opór do tego dodatek Ptaki Europy, który nada jeszcze więcej koloru grze i wypełni nieco pudełko, ale nie przepcha go.
Ocena: 5/5
Data dodania: 31 October 2022
Gra, która w towarzystwie moich znajomych nazwana została jakże wdzięcznym tytułem "Ptoki". Jest to na pewno jeden z najładniej wydanych tytułów, jakie można kupić. Rewelacyjne plaszetki graczy stylizowane na klaser, świetny model karmnika, a także drewniane kości idealnie wpisujące się w tematykę samej gry. Co do samej rozgrywki, czyli budowania silnika. Nie jest ona szczególnie rozbudowana, co sprawia że gra jest easy-to-play, z drugiej strony wymaga pomyślunku przy doborze ptaków. Gra jest mocno losowa pod względem tego jakie karty pojawią się w puli, co mocno wpływa na regrywalność, z drugiej strony, nie zawsze pozwala na osiągnięcie optymalnych kombinacji kart. Interakcja pomiędzy graczami jest marginalna, całkowicie wyeleminowano jej negatywną formę, co dla mnie personalnie jest sporym minusem. Jej wysokie miejsce w rankingu BGG wynika prawdopodobnie ze sporej ilości ocen od graczy casualowych, ponieważ w moim odczuciu właśnie do takich osób jest kierowana ta gra. Polecić mogę ją w wariancie dwuosobowym, jako lużny tytuł np. dla par. Przy większej ilości osób pojawia się spory czas oczekiwania na swoją turę, ale za to rotacja karta w puli jest dużo większa. Walitor
Ocena: 4/5
(Pani) Świeżak wśród Planszówkowiczów
Data dodania: 17 October 2022
"Na Skrzydłach" można podsumować jednym słowem: przepiękna! Wykonanie na wysokim poziomie, widać, że złożono w nią dużo wysiłku. Przepiękne kolorowe elementy utrzymane w tzw. pudrowych odcieniach nadaje subtelny i delikatny charakter. Jeżeli chodzi o samą rozgrywkę - wydaje mi się, że próg wejścia nie jest wysoki. Co prawda instrukcja wygląda na pokaźną (również pięknie wykonana!), ale pozory mylą i po paru rundkach zasady wchodzą w krew. Bardzo podoba mi sie motyw karmnika i losowania pożywienia z jego wykorzystaniem, a także to, że każdy gracz otrzymuje piękną własną planszę. Co ważne, jest też tryb solo (Automa), w którą grałam wielokrotnie, gdy nie było chętnych do rozgrywki :D Polecam!
Ocena: 5/5
Właściciel sklepu internetowego nie gwarantuje, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go kupili.
Autor: Elizabeth Hargrave
Wydawca: Rebel
Ilustracje: Ana Maria Martinez Jaramillo, Natalia Rojas, Beth Sobel
Wydanie: polskie
Liczba graczy: 1 - 5 osób
Wiek graczy: od 10 lat
Czas gry: ok. 40 - 70 minut