- Juliusz Cezar
Władcy starożytnych cywilizacji, którzy zapisali się w annałach historii, to jedne z największych strategicznych umysłów jakie nosiła ziemia. Aby osiągnąć przewagę nad innymi nacjami, musieli dbać o gospodarkę, czynić ją jak najmniej zależną od państw ościennych, utrzymać potężną armię oraz stworzyć prężnie działającą administrację państwową. Dbaj o każdy najmniejszy czynnik, gdyż wszystkie decyzje mają spore znaczenie na drodze do Twojego zwycięstwa.
7 Cudów Świata: Pojedynek to dwuosobowa wersja znanego klasyka - gry 7 Cudów Świata. Zachowuje wszystkie cechy "dużej wersji", przy sprytnej zmianie mechaniki gry. To powoduje, że jeśli znacie 7 Cudów Świata, jesteście gotowi do gry już po szybkim przekartkowaniu instrukcji. Nie popełnijmy jednak błędu - 7 Cudów Świata: Pojedynek nie jest dokładną kopią swojego większego brata, a wiele jej aspektów czyni ją dużo ciekawszą przy rozgrywce dwuosobowej.
Jak w to się gra?
Twórcy dali nam 3 drogi do zwycięstwa w grze. Możemy rozegrać wszystkie 3 Ery i policzyć punkty. Możemy, stawiając budynki militarne, przesuwać znacznik konfliktu w stronę swojego przeciwnika. Dotarcie do końca toru konfliktu po stronie oponenta oznacza naszą wygraną. Przeciwnik też zapewne nie będzie próżnował i jeśli nie przypilnujemy odpowiedniego rozwoju strony militarnej, sami możemy wpaść w jego pułapkę. Bardziej pokojowo nastawieni gracze mogą próbować dominacji naukowej. Zdobycie sześciu żetonów postępu również powoduje wygranie gry.
Gracze rozpoczynają grę z 4 wybranymi cudami świata (spośród dostępnych 12) i 7 monetami. Karty budynków układane są na stole w swoistą piramidę. W każdej z trzech dużych rund (nazwanych w grze Erami) gracze naprzemiennie dobierają karty. Ale uwaga, można dobierać tylko te karty, które są całkowicie odsłonięte. Powoduje to wieczne dylematy - zabrać potrzebną kartę kosztem odkrycia dwóch następnych? Zwłaszcza, jeżeli podejrzewamy, że któraś z nich pozwoli naszemu przeciwnikowi uzyskać niepożądaną przewagę. Dodatkowo, niektóre z cudów świata po wybudowaniu pozwalają na rozegranie natychmiastowo kolejnej tury i co za tym idzie, zagranie następnej karty. Zdolność ta potrafi mocno namieszać w rozgrywce, a nasza misternie układana taktyka zawala się jak domek z (nomen omen) kart. Pamiętajcie też, że z dostępnych 8 cudów możecie wybudować tylko 7, a zatem ten z graczy który nie zdąży, może (ale nie musi!) znaleźć się w dużo gorszej pozycji względem swego przeciwnika.
♦ Budując budynki z czerwonych kart, gracze powodują przesuwanie się znacznika konfliktu na torze militarnym w stronę swojego przeciwnika. Kiedy dotrze on do jego stolicy natychmiast przegrywa grę. Po drodze zdobywa się żetony, które dodatkowo spowalniają przeciwnika zabierając mu posiadane monety, a na koniec gry zapewniają dodatkowe punkty
♦ Zdobyte w trakcie gry karty naukowe, zielone, pozwalają nam na kupowanie żetonów postępu, które zapewniają dodatkowe bonusy (np. przesuwanie żetonu konfliktu dwa razy szybciej). Zdobycie 6 takich żetonów powoduje natychmiastową wygraną
♦ Dzięki kartom żółtym, budynkom handlowym, otrzymywać będziemy więcej monet, które są bardzo cenną walutą w grze, która wydatnie wspomaga nabywanie surowców
♦ Karty niebieskie, budynki cywilne, zapewnią nam wyraźny zastrzyk punktów zwycięstwa
♦ Zagrywanie wszystkich kart będzie uzależnione od posiadania w mieście odpowiedniej kombinacji brązowych i szarych kart zapewniających niezbędne surowce do jego rozbudowy
♦ W trzeciej erze będzie można także zdobyć karty gildii, fioletowe, dzięki którym uzyskacie dodatkowe punkty za budowę konkretnych typów budynków.
Niezależnie od tego czy już znacie i lubicie 7 Cudów Świata, czy dopiero zaczynacie przygodę z tą serią, 7 Cudów Świata: Pojedynek, to bardzo solidnie dopracowana gra potrafiąca zapewnić rozrywkę na długie godziny. Rozgrywka jest przy tym szybka - jedna partia zajmuje około pół godziny - co nie zniechęca przegranych, a wręcz zachęca do rozegrania kolejnych partii.
Do gry dostępny jest także dodatek 7 Cudów Świata: Pojedynek - Panteon. Wprowadza on szereg bóstw ingerujących w poczynania graczy, dających dodatkowe bonusy i powodujących, że rozgrywka staje się znacznie bardziej wymagająca.
Wysyłki zamówień, które zawierają ten produkt, będą realizowane po skompletowaniu całego zamówienia.
Koszulki pasujące na karty do gry:
Rozmiar 65x100 mm (12 szt.)
Mini European 44x68mm (73 szt.)
Opis gry w serwisie BoardGameGeek.com
Autor: Antoine Bauza, Bruno Cathala
Wydawca: Rebel
Ilustracje: Miguel Coimbra
Wydanie: polskie
Liczba graczy: 2 osoby
Wiek graczy: od 10 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Zawartość pudełka:
♦ 66 kart Budowli♦ 7 kart Gildii
♦ 12 kart Cudów
♦ 4 znaczniki militarne
♦ 10 żetonów postępu
♦ 1 pion konfliktu
♦ 31 monet
♦ 1 notes punktacji
♦ 1 instrukcja
♦ 1 podsumowanie
♦ plansza do gry
Liczba opinii: 4
Data dodania: 31 October 2022
W poprzedniej recenzji mnie trochę ucięło, więc powtórzę jeszcze raz 7 cudów świata pojedynek to moim zdaniem jedna z ciekawszych pozycji dla dwóch graczy. Mi od razu się spodobała, ale może dlatego, że wygrałam z mężem 7 razy pod rząd ;) także Veni. Vidi. Vici. Ale Fortuna caeca est i mnie opuściła - od tego czasu już tylko mój mąż vicit, ale wcale mnie to nie zniechęca, wręcz przeciwnie - Alea iacta est - i z ochotą szukam okazji do rewanżu. W podstawową wersję 7 cudów świata niestety nie miałam jeszcze okazji zagrać, mimo że partie w pojedynek bardzo wzbudzają na nią apetyt. Jednak jak wiadomo, trudniej zebrać większą liczbę graczy i zorganizować odpowiednia ilość czasu na taką rozgrywkę. Dlatego Pojedynek będzie idealną opcją dla osób bardziej zabieganych. Moim zdaniem gra ma naprawdę świetny klimat, bardzo ładne karty. Jest tez regrywalna, ponieważ możemy obrać różne ścieżki do zwycięstwa. Ma proste zasady, które można przyswoić w kilka minut. Mimo, że na tle wielu różnych bardziej i mniej skomplikowanych gier na rynku, uplasowałabym ją jako grę dla graczy początkujących, to rozgrywka wcale nie jest banalna. Czesto musimy liczyć wiele ruchów do przodu jaką taktykę obrać, czy wyciągnąć w tym momencie jak najwiecej korzyści, czy może jak najbardziej przeszkodzić przeciwnikowi. Polecam tez rozszerzenie gry o dodatki, które zupełnie zmieniają dynamikę i możliwości strategiczne. Dla wielu osób ważną informacją i dużą zaletą będzie dobrze przemyślana wypryska z zostawionym miejscem na karty, po wsadzeniu ich do koszulek. Jednym słowem polecam
Ocena: 5/5
Data dodania: 28 October 2022
7 cudów świata pojedynek to moim zdaniem jedna z ciekawszych pozycji dla dwóch graczy. Mi od razu się spodobała, ale może dlatego, że wygrałam z mężem 7 razy pod rząd
Ocena: 5/5
Data dodania: 06 October 2022
7 cudów świata pojedynek, to gra po którą zawsze warto sięgnąć. Jest szybka nie nudzi się, taktycznych możliwości jest dużo. Nie ma dużo losowości i to się ceni. Dodatkowo wiele metod zwycięstwa umożliwia sprawne zmiany strategii w trakcie gry. Sama podstawka świetnie się sprawdza, podróż przez epoki jest szybka i przyjemna. Negatywna interakcja w grze występuje w bardzo ograniczonej formie, zawsze można komuś sprzątnąć jakąś kartę, ale bardziej będzie to w charakterze dłuższej strategii. Pudełko i insert są pięknie wykonane, zasady są proste i jest to na pewno tytuł po który się często sięga, jeśli więc dopiero zaczynacie, albo macie już doświadczenie w grach na 2 osoby to w obu przypadkach gra wam przypadnie do gustu. Nie ma co więcej pisać, bierzcie się za budowanie!
Ocena: 5/5
Data dodania: 02 October 2022
7 Cudów Świata: Pojedynek to z pewnością jedna z najlepszych gier dwuosobowych, a dla wielu najlepsza. Pojedynek to gra, która umożliwia stworzenia swojego własnego imperium w mniej niż 30 min, jednocześnie nie ma się wrażenia, że coś umyka, czy gra jest za krótka. Wszystko jest tu pomyślane idealnie. Można się zamknąć w naprawdę dobrym czasie licząc także rozłożenie i schowanie gry do pudełka. A sama rozgrywka przeprowadzi nas sprawnie przez trzy epoki, podczas których będziemy kupować coraz lepsze lub bardziej punktujące karty oraz budować cudy jednocześnie starając się przechytrzyć oponenta podbierając karty, których potrzebuje.
Ocena: 5/5
Właściciel sklepu internetowego nie gwarantuje, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go kupili.