• Przechowalnia 0
 • Znajdziesz nas:


  facebook

  DragonEye na Instagramie
  Współpracujemy z:
  Catan (Osadnicy z Catanu) - gra planszowa
  [50]
  Cena: 85,90 zł
  od Krzysztof Madej Data dodania: 30 January 2018

  O Catanie powiedziano już wiele. To legenda na miarę Eurobiznesu czy Chińczyka. Proste zasady, ładne wykonanie i ogromna regrywalność sprawiają, że gra świetnie sprawdzi się zarówno przy rodzinnym weekendowym graniu, jak i podczas spotkań bardziej zaawansowanych graczy, jako miły odskocznik od poważniejszych tytułów.

  Catan, czy też Osadnicy z Catanu mają już ponad 20 lat tradycji. W tym czasie zawojowali nie jeden stół i skolonizowali kawał świata. Do gry zasiąść może trzech lub czterech graczy, ale istnieje też dodatek, który umożliwia rozgrywkę 5- i 6-osobową. Gracze wcielają się w kolonizatorów, którzy poprzez budowanie dróg, osad i miast osiedlają się na wyspie i walczą o jak największe wpływy. Instrukcja jest napisana bardzo czytelnie i zapoznanie się z zasadami zajmuje tylko kilka minut.
  Celem jest zdobycie 10 punktów zwycięstwa, które otrzymujemy stawiając na planszy osady oraz miasta (istnieje też szansa wyciągnięcia z puli tzw. kart rozwoju, które dają dodatkowe punkty i przybliżają nas do zwycięstwa). Kluczem do zwycięstwa jest odpowiednie rozmieszczenie placówek, umiejętny handel surowcami oraz odrobina szczęścia przy rzutach kostkami.

  Ogromnym plusem gry jest jej regrywalność. Dzięki możliwości modyfikacji rozstawienia elementów wyspy oraz osad graczy, każda partia jest inna i dostarcza tyle samo radość. Catan jest też jedną z tych gier, które wraz z rosnącym doświadczeniem graczy oferują coraz więcej emocji. Już na etapie przygotowania do rozgrywki i ustawiania początkowych obiektów nierzadko dochodzi do sprzeczek i wymiany uwag, które wraz z postępującymi wydarzeniami nabierają tylko temperatury.

  Wśród minusów można wskazać dużą ilość często negatywnej interakcji. Gracze bardzo często wzajemnie wchodzą sobie w drogę i krzyżują plany, co nie każdemu może się podobać. Jest to też typowa gra Euro. Różnica między graczami biorącymi udział w rozgrywce polega jedynie na odmiennych kolorach pionków. Klimat kolonizacji wyspy i rozbudowy podkreślany jest na kartach surowców i elementach planszy, choć nie jest bardzo wyczuwalny, przez co zazwyczaj skupiamy się na liczeniu punktów, a nie rozwoju naszej małej cywilizacji.

  Obecnie na rynku dostępna jest wersja wyposażona w plastikowe elementy, o dość starannym, choć mało szczegółowym wykonaniu. Wcześniejsza edycja wyposażona była w elementy drewniane, przez co łączenie dodatków z różnych edycji nie wypada najlepiej.

  Duża popularność Catanu sprawiła, że na rynku pojawiły się liczne dodatki wprowadzające nowe wątki fabularne i jednostki. Są to: Kupcy i barbarzyńcy, Żeglarze, Miasta i rycerze oraz Odkrywcy i piraci. Są też mniejsze, takie jak: Skarby, Smoki i Odkrywcy i Morskie legendy, które dodatkowo urozmaicają rozgrywkę. Trzeba jednak przyznać, że dodatki znacząco wydłużają i komplikują zasady, przez co powinni po nie sięgać bardziej doświadczeni gracze, dysponujący przynajmniej dwiema godzinami, które mogą spędzić nad planszą (standardowa gra wymaga około 1 godziny).

  Podsumowując, Catan można polecić zarówno początkującym, okazjonalnym graczom, którzy zaczynają swoją przygodę z grami bez prądu, jak i doświadczonym planszówkomaniakom, którzy chcą odpocząć od bardziej złożonych tytułów. Cena gry jest bardzo atrakcyjna, zwłaszcza biorąc pod uwagę jakość wykonania i regrywalność.Ocena: 5/5

  Akceptuję
  Na stronie sklepu internetowego dragoneye.pl są stosowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszym regulaminie.