English
 • Przechowalnia 0
 • Strona głównaGRY PLANSZOWEStrategiczne/EkonomiczneTwilight Imperium: Świt nowej ery (wersja polska)

  Twilight Imperium: Świt nowej ery (wersja polska)

  519,90 zł
  Producent: Galakta
  Kod: 936
  Sprawdź koszty wysyłki

  Koszty dostawy tego produktu

  Oznaki wielkich zmian są wszędzie. Czuję, że Galaktyka się budzi — jakby w ciemnej jaskini ocknęła się ze snu pradawna bestia.

  — Mahthom Iq Seerva,

  Po zakończeniu straszliwych Wojen Zmierzchu wielkie rasy dawnego Imperium Lazaxów wycofały się na swoje światy macierzyste. Rozpoczął się okres niepewnego pokoju.
  Dziś Galaktyka znów zaczyna wrzeć, wielkie rasy raz jeszcze sięgają poza swoje granice, w bezkresne odmęty przestrzeni kosmicznej. Mecatol Rex, klejnot galaktycznej cywilizacji, czeka na tego, kto ośmieli się sięgnąć po tytuł Imperatora.
  Kto zagarnie dla siebie tron? Wielkie rasy szykują się na świt nowej ery – czy to poprzez wojskową dominację, czy też sprytną manipulację Galaktyczną Radą.

  Galaktyka w stanie wojny

  Od dwóch dekad Twilight Imperium jest niedoścignionym wzorem genialnej i monumentalnej strategii. Teraz po raz pierwszy gra zostanie wydana naszym nakładem po polsku. Najnowsza, czwarta edycja Twilight Imperium to najbardziej dopracowana wersja gry, jaka kiedykolwiek powstała. Od trzech do sześciu graczy zmierzy się w militarnej, politycznej i ekonomicznej walce o kontrolę nad galaktyką. 16 frakcji, ponad 350 figurek, 51 kafelków, 561 znaczników i prawie 400 różnych kart – robi wrażenie, prawda? Wkrótce to wszystko oddamy w Wasze ręce w polskiej wersji językowej.

  Dzieje cywilizacji
  Prowadząc wojny, handlując, zajmując kolejne planety i rozszerzając swoje polityczne wpływy, gracze będą zdobywali punkty zwycięstwa. Dziesięć punktów wystarczy, aby wygrać grę, jednak zebranie ich nie będzie takie łatwe, na jakie wygląda.

  Na początku każdej rozgrywki gracze będą budowali własną galaktykę. Rozpoczynając od centralnego punktu, czyli Mecatol Rex, gracze dokładają swoje kafelki mapy, tworząc w ten sposób trzy pierścienie wokół starożytnego miasta. Dzięki temu każda gra będzie niepowtarzalnym strategicznym doświadczeniem już od samego początku.

  Każdą turę gracze rozpoczynają od wybrania jednej z ośmiu kart strategii, które nie tylko decydują o kolejności w rundzie, ale także zapewniają korzyści strategiczne – od dodatkowych żetonów rozkazów do większej kontroli kontraktów handlowych. Po wybraniu ról, gracze kolejno przemieszczają swoje floty z systemu do systemu, podbijają nowe planety i nawiązują relacje dyplomatyczne i handlowe z innymi frakcjami. Na sam koniec rundy gracze wspólnie, jako wielka rada, decydują o nowych prawach, które będą od teraz obowiązywały w galaktyce.

  Każde imperium musi mieć swoje centrum dowodzenia – w tym przypadku jest to karta dowodzenia, na której gracze znajdą wszystkie najpotrzebniejsze informacje o swojej frakcji i jej postępie. Karta zapewnia też dostęp do przeglądu wszystkich akcji, jakie można wykonać w turze, zaznaczono na niej szczegółowe informacje dotyczące dostępnych statków i specjalnych zdolności frakcji. Poza wyjątkową zdolnością, każda rasa ma też do dyspozycji własny okręt flagowy, różniący się znacząco od statków innych frakcji.

  Dzięki nowym technologiom statki można ulepszać na różne sposoby. Za każdym razem, kiedy statek zostaje usprawniony, gracz zakrywa kartą danego ulepszenia odpowiedni statek na swoim arkuszu dowodzenia. Dzięki temu statystki floty zawsze są czytelne i dostępne w jednym miejscu.

  Po wybraniu ról gracze kolejno wykonują akcje. Za pomocą ograniczonej liczby żetonów dowodzenia poruszają swoje floty z jednego systemu do drugiego, przenosząc swoje jednostki naziemne na niezajęte planety. Tworzą nowe placówki wydobywcze i kolonie, a jeśli system jest zajęty przez innego gracza, rezultatem spotkania będzie zazwyczaj bitwa, która skończyć się może tylko całkowitym zniszczeniem lub ucieczką jednej ze stron. Oczywiście przemieszczanie floty to nie jedyny wybór – gracze mogą też wykorzystać akcje zapewniane przez swoje karty strategiczne.

  Każda karta strategii zapewnia graczowi dostęp do zdolności głównej, ale posiada także zdolność dodatkową, z której może skorzystać każdy gracz, co sprawia, że w każdym momencie rozgrywki wszyscy będą zaangażowani w grę, zamiast tylko czekać na swoją kolej. Na przykład karta „Dowodzenie” zapewnia graczowi 3 żetony dowodzenia i pozwala wydawać wpływ, aby otrzymać dodatkowe żetony dowodzenia. Tylko posiadacz karty otrzyma 3 darmowe żetony, ale każdy gracz może skorzystać ze zdolności dodatkowej karty i wydać swój wpływ, aby otrzymać dodatkową możliwość wykonania kilku akcji.

  Po tym, jak każdy gracz rozegra swoją turę, należy sprawdzić, czy ktoś wykonał zadania i tym samym zbliżył się do zwycięstwa na torze punktacji. Na początku każdej gry wydziela się z talii celów dziesięć zakrytych kart celów otwartych, których wykonania może podjąć się każdy gracz i w każdej turze odkrywa się je stopniowo. Dodatkowo każdy gracz wybiera jeden z dwóch tajnych celów, który będzie dostępny tylko dla niego. Na koniec tury gracz może spełnić jeden otwarty i jeden tajny cel. Gra toczy się, dopóki jeden z graczy nie zbierze dziesięciu punktów zwycięstwa.

  Jeśli któryś z graczy przejmie kontrolę nad Mecatol Rex, rozpoczyna się dodatkowa faza, podczas której gracze będą głosowali nad nowymi prawami. Wśród odkrywanych kart w tej fazie może pojawić się wszystko, od drobnych zmian, jak przyznanie graczowi punktu zwycięstwa, do całkowitego przewartościowania sił militarnych poprzez zakaz używania najpotężniejszych okrętów wojennych. Każda decyzja może zaważyć na losach galaktyki.

  Kluczem do zwycięstwa jest jednak nie tylko polityka i podbój kosmosu, ale dobre układy z innymi graczami. Każda rasa produkuje swoje wyjątkowe dobra, które nie mają wartości, dopóki nie zostaną sprzedane innym graczom. Mogą się wtedy przydać do budowania nowych statków, wpływania na głosowanie lub spełnienia części warunku określonego celu. Gracze będą więc cały czas stali przed wyborem – czy sprzedać swoje dobra i być może popchnąć innego gracza do zwycięstwa, ale samemu też coś zyskać, czy zatrzymać je dla siebie i rozwijać się powoli, ale stabilnie.

  Jednakże zwycięstwa nie da się zdobyć tylko i wyłącznie za pomocą sprytnych manipulacji handlowych i politycznych. Warto postawić też na naukę i wynalazki. Odkrywanie zapomnianych technologii pozostawionych przez Imperium Lazax to jedna z najważniejszych części gry. Dzięki rozwojowi technologicznemu frakcje mogą opracowywać ulepszenia statków, budować potężne machiny zniszczenia czy też z łatwością nawigować swoje floty przez pola asteroid. Technologia, poza zapewnieniem przewagi strategicznej, może też być warunkiem na niektórych kartach celów – warto więc dbać o zrównoważony rozwój swojej frakcji.

  W czwartej edycji Twilight Imperium istotny jest też rodzaj technologii. Aby dokonać bardziej znaczącego odkrycia, należy wcześniej wynaleźć technologie z niższego poziomu tego samego koloru. Co więcej, aby zbudować niektóre statki, potrzebne będą ulepszenia z kilku różnych kolorów – na szczęście niektóre planety zapewniają dodatkowy bonus do badań, więc przemyślana eksploracja kosmosu również jest nie bez znaczenia przy planowaniu dalszego rozwoju.

  Galaktyka przywrócona

  Handel, eksploracja, podbój, rozwój, zarządzanie – nadchodzi najlepsza strategia wszechczasów. Jeśli myśleliście kiedyś o tym, czy jest na świecie jedna gra, którą warto mieć na swojej półce, bo nigdy się nie zestarzeje, nie znudzi i zawsze chętnie do niej wrócicie (jak tylko będziecie mieli kilka godzin wolnego czasu na rozgrywkę), to odpowiedź jest prosta – Twilight Imperium.

  Recenzja Twilight Imperium od OnTable:  Opis w serwisie Boardgamegeek.com


   

   

  Liczba opinii: 1

  Ethan

  Data dodania: 31 October 2022

  Zbuduj własne imperium wśród gwiazd, zarządzaj planetami, opracowuj badania, knuj intrygi, buduj swoją potęgę militarną. Twilight Imperium jest kultową grą o międzynarodowym sukcesie. TI doczekał się już czwartą wersję, gdzie twórcy gry jeszcze bardziej usprawnili rozgrywkę, odnowili całą szatę graficzna i polepszyli komponenty gry. A to co nie zdążyli przed premierą wydają na bieżąco w tzw. Codex’ach. Nowe karty wydarzeń, aktualizacja zasad, inne tryby gry. W Twilight Imperium kontrolujemy jedną z 16 frakcji, która ma aspiracje stać się Imperatorem. Cel ten można osiągnąć na dwa sposoby. Dominacja militarna lub posiadanie najwięcej pkt. zwycięstwa. Punkty te zdobywamy po przez realizowanie zadań, które są odkryte na torze celów. Mogą to być takie zadania, jak posiadanie określonej liczby planet, dany rodzaj technologii czy stoczenie walki na określonych warunkach. Niektóre cele są tajne i tylko właściciel karty celu jest w stanie go zrealizować. Więc nigdy nie wiesz, po co „niebieskiemu” te 4 pancerniki obok twojej planety. Gra oferuje bardzo wiele możliwości. Graj jako dyplomata, handlarz, intrygant, wojownik, pirat, naukowiec… nawet jako rój insektów. Statki można ulepszać bezpośrednio lub opracować taką technologię, która w określonych warunkach może być wykorzystana przez właśnie tę jednostkę. Rasy, mają również unikalne karty technologii i specjalne zasady sprawiające, że dana rasa ma niezwykłe możliwości podczas gry. Jest to duża gra, z dużą ilością elementów, dużą liczbą dróg zwycięstwa i dużą ilością godzin na grę. Dla niektórych napis ile wynosi czas rozgrywki może być odstraszający. Jednakże gwarantuję z własnego doświadczenia, że raz rozpoczęta gra wciąga tak bardzo, że nawet nie wiesz kiedy te godziny zleciały. POLECAM 11/10!!! Niech żyje Imperator.

  Ocena: 5/5

  Napisz recenzję

  Właściciel sklepu internetowego nie gwarantuje, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go kupili.

  Wydawca: Galakta
  Projektant: Dane Beltrami Corey Konieczka Christian T. Petersen
  Ilustrator: Scott Schomburg

  Liczba graczy: 3 - 6 osób
  Wiek: od 14 lat
  Czas gry: ok. 240 - 480 minut
  Wersja: polska
  Zobacz także:
  Klienci polecają również:
  Sklep internetowy dragoneye.pl to sklep z grami, oferuje gry planszowegry karciane dla dorosłych gry imprezowe inaczej gry dla par, gry biznesowegry fabularne oraz gry paragrafowe. Nasz sklep to też sklep z grami karcianymi w tym sklep internetowy z grami planszowymi, w ofercie dostępne są gry takie jak pokemon, warhammer, magic the gathering, Marvel, Star Wars, Władca Pierścieni, Wiedźmin, Monopoly, Scrable. Jednym z najlepszych produktów jest gra planszowa, gra planszowa dla dzieci, gry bitewne, posiadamy w naszym sklepie najlepsze gry planszowe, w tym gry strategiczne, gry edukacyjne, gry rodzinne. Jeżeli interesuje Cię zabawa gry, gry dla dzieci, to nasz sklep z grami dla dzieci, sprosta twoim wymaganiom, bo nasz gry sklep internetowy to jedyne takie miejsce dla Ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do zakupów.
  Dbamy o Twoją prywatność

  Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.

  Dbamy o Twoją prywatność

  Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.

  Zarządzaj cookies

  Niezbędne pliki cookie
  Korzystanie przez nas z niezbędnych plików cookie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Pliki te są instalowane w szczególności na potrzeby zapamiętywania sesji logowania lub wypełniania formularzy, a także w celach związanych ustawieniem opcji prywatności.
  Analityczne pliki cookie
  Analityczne pliki cookie umożliwiają sprawdzenie liczby wizyt i źródeł ruchu w naszym serwisie. Pomagają nam ustalić, które strony są bardziej, a które mniej popularne, i zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po stronie. Dzięki temu możemy badać statystki i poprawiać wydajność naszej witryny. Informacje zbierane przez te pliki cookie są agregowane, nie mają więc na celu ustalenia Twojej tożsamości. Jeśli nie zezwolisz na stosowanie tych plików cookie, nie będziemy wiedzieć, kiedy odwiedziłeś naszą stronę internetową.
  Funkcjonalne pliki cookie
  Funkcjonalne pliki cookie zapamiętują i dostosowują stronę do Twoich wyborów, np. preferencji językowych. Możesz ustawić przeglądarkę tak, aby blokowała lub ostrzegała o niezbędnych i funkcjonalnych plikach cookie, jednak spowoduje to, że niektóre części witryny mogą nie działać prawidłowo.
  Reklamowe pliki cookie
  Reklamowe pliki cookie pozwalają na dopasowanie wyświetlanych treści reklamowych do Twoich zainteresowań, nie tylko na naszej witrynie, ale też poza nią. Mogą być instalowane przez partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony internetowej. Na podstawie informacji z tych plików cookie i aktywności w innych serwisach jest budowany Twój profil zainteresowań. Reklamowe cookies nie przechowują bezpośrednio Twoich danych osobowych, ale identyfikują Twoją przeglądarkę internetową i sprzęt. Jeśli nie zezwolisz na stosowanie tych plików cookie, dalej będziemy mogli wyświetlać Ci reklamy, jednak nie będą one dopasowane do Twoich preferencji. Zobacz jak Google używa tych danych. Możesz zrezygnować ze wszystkich spersonalizowanych reklam w ustawieniach reklam, lub z wybranych firm na stronie www.aboutads.info.
  Powered by eBiznes.pl