[537]
Azul to przede wszystkim bardzo ładna gra. Kolorowe płytki, które będziemy układali w trakcie gry na swoich planszach robią wrażenie. Ale czy to tylko ładna gra? Czy kryje ona coś więcej poza wyglądem?
Zasady gry są bardzo proste - możliwe do szybkiego wytłumaczenia, a wszystkie wątpliwości znikają po pierwszych kilku ruchach. Naszym zadaniem jest jak najlepsze ułożenie wzoru z dostępnych dla wszystkich płytek z magazynów. Przekładamy płytki ze środka na plansze gracza by po zakończeniu rundy (gdy skończą się płytki w magazynach) układać z zebranych płytek wzór. Nie jest to jednak tak proste i oczywiste jakby się mogło wydawać.
Gra zdecydowanie jest do polecenia dla wszystkich, którzy szukają ciekawej i bardzo ładnej łamigłówki. Prostota zasad sprawia, że w Azul można grać ze wszystkimi - z początkującymi graczami, rodziną czy dziećmi, co nie oznacza, że zaawansowani gracze nie znajdą tu możliwości do kombinowania jak z dostępnych płytek układać swój wzór aby przyniósł najwięcej punktów.
Koniec gry wyznacza ułożenie przez dowolnego gracza pięciu płytek w jednym wierszu - przechodząc tym samym do otrzymywania bonusowych punktów za wypełnienie całej kolumny, wiersza oraz za zebranie wszystkich płytek danego koloru.
Gra bardzo dobrze się skaluje – działa zarówno na dwie osoby jak i w pełnym czteroosobowym składzie. Czas rozgrywki to około 30 -40 min – w zależności od szybkości decyzji podejmowanych przez graczy.
Podsumowując Azul to świetna pozycja na przerwę między dłuższymi grami ale uczucie chęci odegrania się sprawia, że spokojnie można w nią grać kilka razy pod rząd. Wg mnie ładne wydanie sprawia, że można z łatwością zachęcić nowe osoby do gry, a sama rozgrywka jest dynamiczna i przyjemna. Na początku miałem wrażenie, że nie ma ona zbytniej regrywalności – za każdym razem mamy do ułożenia ten sam wzór ale losowość pojawiających się płytek i działania innych graczy z każdą rozgrywką zmuszają do porządnego pokombinowania. Dodatkowo oprócz strony planszy graczy z gotowym wzorem jest druga strona, gdzie samemu można zdecydować gdzie układać kolory pamiętając o zachowaniu zasady, że w każdym wierszu i kolumnie każdy kolor może być użyty tylko raz.Ocena: 5/5
Właściciel sklepu internetowego nie gwarantuje, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go kupili.